Profile of Takayuki KOBAYASHI

english

HOME > Profile of Takayuki KOBAYASHI

Profile of Takayuki KOBAYASHI

Name Takayuki KOBAYASHI
Title

Parliamentary Vice-Minister of Defence

Member,  House of Representatives

Political Affiliation Liberal Democratic Party of Japan
Electoral Distict Branch Chiba Prefecture, 2nd. Electoral District (elected 2nd time) (Yachiyo, Narashino, Chiba)
Date of Birth 29 Nov. 1974
Place of Birth Chiba Prefecture
Education Faculty of Law, University of Tokyo, 1999

Kennedy School of Government, Harvard University,  2003 (Master in Public Policy)

Careers
August 2016

Parliamentary Vice-Minister of Defence

Member, Committee on Security, HR

October 2015 Member, Committee on Budget
Member, Committee on Foreign Affairs
Member, Special Committee on Reconstruction after Great East Japan Earthquake Acting Director, Foreign Affairs Division of LDP
Member, Diet Affairs Committee of LDP

January 2015

Member, Committee on Budget
Member, Committee on Foreign Affairs
Member, Special Committee on Reconstruction after Great East Japan Earthquake
Member, Diet Affairs Committee of LDP

December 2013

~December2014

Member, Committee on Financial Affairs

Member, Committee on Foreign Affairs

Member, Special Committee on Reconstruction after Great East Japan Earthquake

December 2012 Elected to the HR (46th. general election)
June 2007 Secretary of the Embassy of Japan in the United States of America
June 2005 Financial Bureau, Ministry of Finance
June 2003 International Bureau, Ministry of Finance
January 2001 Sapporo Regional Taxation Bureau
April 1999

Joined Ministry of Finance Japan

最新号を見る(PDF形式)最新号を見る(PDF形式)
一覧ページ一覧ページへ
講演会入会お申し込み後援会入会お申し込み
献金のお願い献金のお願い

<p><iframe src="//www.youtube.com/embed/EmJ22BNtjNU" width="302" height="180" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen"></iframe></p>




たかゆきチャンネル
鷹之ブログ
ツイッター フェイスブック
自民党LibDems
pagetop
pagetop